A 2021. ÉVI ADÓJOGI JOGSZABÁLY-VÁLTOZÁSOK ÖSSZEFOGLALÓJA

1. ÁLTALÁNOS FORGALMI ADÓ és TÁRSASÁGI ADÓ

2021. január 1-től már a magánszemélyek és a külföldiek részére kiállított számlákra is kiterjesztik az online számlaadat-szolgáltatás rendszerét. Az adóhatóság pedig a vállalkozások számára elkészíti majd az áfa-bevallás tervezetét is, melyet az adózó módosíthat.
Januártól a behajthatatlan követeléshez kapcsolódó adóalap-csökkentési, visszaigénylési lehetőségek köre a magánszemélyekkel szemben fennálló követelésekkel bővül. Átmeneti rendelkezésként visszamenőlegesen 2015. december 31-ig lehetővé teszik az áfa visszaigénylést.
A 2021. július 1. napjától főszabály szerint az európai uniós távértékesítések a termék rendeltetési helyének (a végső felhasználó letelepedése szerinti állam) áfa-kulcsa szerint adóztatandók. Az adminisztráció könnyítésére az éves szinten 10.000 eurós értékhatárt meg nem haladó értékesítések esetén a teljesítés helye a letelepedés szerinti tagállam, de az adózó értékhatár alatt is választhatja a főszabály szerinti adózást.
A társasági adóalap már 2020-ban is csökkenthető volt az eredménytartalékból a lekötött tartalékba átvezetett összeggel, de legfeljebb az adózás előtti nyereség összegéig. A kedvezmény felső határa 10 milliárd forint volt, amely felső értékhatár 2021. január 1-től eltörlésre került.

2. KISVÁLLALATI ADÓ és KATA

A kisvállalati adó (KIVA) mértéke 11%-ra csökken, a KIVA-adóalanyiság bevételi és mérlegfőösszegre vonatkozó értékhatára 3 milliárd forintra, míg a KIVA-adóalanyiság kilépési értékhatára 6 milliárd forintra emelkedik 2021-ben. Az értékhatárokat a kapcsolt vállalkozások forgalmának együttes figyelembevételével kell alkalmazni.
A KATA-s adózás legfontosabb változása, hogy 2021. január 1-től egy adott KATA-s vállalkozás számára évi 3 millió forint feletti kifizetés 3 millió forint feletti részére 40%-os mértékű adót kell bevallania és megfizetnie a kifizetőnek. Ennek alapján a cégek részére különféle szolgáltatásokat (pl. fordító, tolmács, informatikus, bizonyos marketing szolgáltatások, coaching, tréner stb.) ellátó KATA-s egyéni vállalkozók vagy vállalkozások igénybevételekor fokozott figyelemmel kell lenni az év során arra, hogy a KATA-s vállalkozó részére nyújtott, 3 milliós keret feletti kifizetéseket a fenti 40%-os különadó terheli. Ennek kapcsán javasoljuk áttekinteni az elmúlt évek kiadásait, annak érdekében, hogy ezek a kiadások idő előtt azonosíthatók és tervezhetőek legyenek.
A fenti értékhatár betartása csak akkor lehetséges, ha a vevő (megbízó) társaság tisztában van azzal, hogy a szerződő partner KATA-s adózó. Ennek érdekében a jogszabály előírja, hogy a KATA-s vállalkozásoknak a szerződés megkötésekor, illetve fennálló jogviszony esetén pedig 2021. január 15. napjáig írásban tájékoztatni kell üzleti partnerüket a kisadózói státusz fennállásáról. Ez a tájékoztatás bármilyen írásbeli módon (e-mail, postai levél, a nyilatkozat személyes átadása) megtehető.

3. HELYI IPARŰZÉSI ADÓ

A helyi iparűzési adóval kapcsolatos könnyítés, hogy 2021-ben a több telephellyel bíró vállalkozásoknak elegendő lesz egy helyi iparűzési adóbevallást beküldeni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, az önkormányzatok külön-külön történő értesítésére nincs szükség. A koronavírus okozta gazdasági kihívásokra tekintettel pedig a helyi iparűzési adó mértéke is a felére csökken a 2021-es évre a 4 milliárd forint alatti mérlegfőösszegű vagy nettó árbevételű mikro-, kis- és középvállalkozások tekintetében.

4. EKÁER

Az EKÁER szempontjából nem kockázatos termékek esetében teljesen megszűnik a jelentési kötelezettség, és csak az érték- vagy tömeghatár alapján ún. „kockázatos termékek” tartoznak az EKÁER hatálya alá.

*

A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.

Természetesen bármely kérdés esetén állunk rendelkezésre.