A KÉSEDELMI KAMAT ÚJ SZABÁLYAI A VESZÉLYHELYZET IDEJE ALATT

A magyar kormány a késedelmi kamat mértékére vonatkozóan új szabályozást vezetett be, melyet a 2022. november 10. napján hatályba lépett kormányrendelet tartalmaz.

A késedelmi kamatra vonatkozó általános szabályokat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény tartalmazza.  A felek eltérő rendelkezésének hiányában alkalmazandó szabályok szerint a vállalkozások között kötött szerződésekre vonatkozó késedelmi kamat mértéke – a tartozás pénznemétől függően – a következőképpen alakulhat:

  1. a késedelmi kamat mértéke megegyezik a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat nyolc százalékponttal növelt értékével, vagy
  2. idegen pénznemben meghatározott pénztartozás esetén az adott pénznemre a kibocsátó jegybank által meghatározott alapkamat nyolc százalékponttal növelt értékével egyezik meg a késedelmi kamat mértéke, vagy
  3. a pénzpiaci kamat nyolc százalékponttal növelt értékével egyezik meg a késedelmi kamat mértéke abban az esetben, ha az idegen pénznemre vonatkozóan nincsen jegybank által meghatározott alapkamat.

Gyakori eset, hogy a piaci szereplők a köztük fennálló viszonyban meghatározott mértékű késedelmi kamatot kötnek ki, gyakran találkozunk a jegybanki alapkamat kétszeresének kikötésével.

A kamat számításakor a késedelemmel érintett naptári félév első napján érvényes jegybanki alapkamat irányadó az adott, késedelemmel érintett időszak teljes idejére, tehát, ha a késedelem több naptári féléven keresztül fennáll, akkor a kamat mértéke félévenként változhat – az alapkamat változásától függően – a késedelmes időszak tartama alatt.  A késedelmi kamat akkor is felszámolható, ha a követelés kamatmentes.

A fentiekhez képest a november 10-én hatályba lépett új kormányrendelet maximalizálja az érvényesíthető késedelmi kamat mértékét. A rendelet kimondja, hogy a késedelmi kamatkövetelés – függetlenül attól, hogy az jogszabályon, vagy a felek egyedi megállapodásán alapul – legfeljebb 25%-os lehet, a kamat 25%-ot meghaladó részét úgy kell tekinteni, mintha a felek, vagy az irányadó jogszabályok ki sem kötötték volna. Ha tehát például a jegybanki alapkamat további növekedése miatt a jogszabályban meghatározott késedelmi kamat mértéke (a + 8%-os növekményre tekintettel) meghaladná a 25%-ot, vagy a felek szerződésben meghatározott késedelmi kamatszámítási szabályai miatt lépné át a késedelmi kamat mértéke a 25 %-ot, a késedelmi kamat akkor is csak 25%-os mértékig lesz érvényesíthető.

Kiemeljük, hogy a vonatkozó kormányrendelet csak ideiglenes hatállyal rendelkezik, csak a veszélyhelyzet fennállása alatt alkalmazható. A jelenlegi szabályozás szerint a veszélyhelyzet 2022. december 1. napjáig áll fenn, így a kamatfizetésre vonatkozó korlátozás is csak eddig az időpontig lesz hatályos, ha az Országgyűlés a veszélyhelyzet időtartamát nem hosszabbítja meg.

*

A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.

Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.