AZ ELEKTRONIKUS ALÁÍRÁS HASZNÁLATÁNAK SZABÁLYAI

A technikai lehetőségek folyamatos fejlődésére és a kialakult járványhelyzetre tekintettel egyre népszerűbbé válnak a különböző elektronikus szolgáltatások, így az elektronikus aláírás használata is.

Hírlevelünkben tájékoztatást nyújtunk az elektronikus aláírás lehetőségeiről és érvényességi feltételeiről.

A járványhelyzet következtében korlátozott módon állnak rendelkezésünkre a különböző utazási lehetőségek, emellett jelentős költségekkel is számolni kell egy-egy hosszabb üzleti út során. E körülmények hátráltatják az üzleti élet lendületét. A probléma áthidalására az elektronikus aláírás érdemi segítséget nyújthat. Használata megkönnyítheti a mindennapi üzleti életet, azonban az aláírás érvényességének szigorú feltételei vannak, hiszen az aláírás technikailag nem személyhez kötött, így különösen fontos annak bizonyíthatósága, hogy az adott elektronikus aláírást valóban az arra jogosult személy helyezte el az elektronikus iraton.

Az egységes európai uniós szabályozás háromféle elektronikus aláírást határoz meg: (i) az elektronikus aláírást, (ii) a fokozott biztonságú elektronikus aláírást, és (iii) a minősített elektronikus aláírást. A három különböző kategória az elektronikus aláírás különböző biztonságú fokozatát jelenti, amelyhez a magyar szabályozás különböző bizonyító erőt rendel; így a minősített elektronikus aláírással ellátott okirat során a bíróságok vélelmezik, hogy a dokumentumot az aláírásban feltüntetett személy írta alá, míg az egyszerű elektronikus aláírás során a dokumentum csak írásba foglaltnak minősül, de nem társul hozzá a teljes bizonyító erejű magánokirat joghatása. A differenciáltság indoka a különböző szituációkban való használhatóság; például egy szervezeten belüli nyilatkozat kiadásához a fokozott biztonságú elektronikus aláírás is megfelelőnek bizonyulhat, ám harmadik személyek irányában szükség lehet a minősített elektronikus aláírás használatára.

Ahhoz, hogy egy gazdasági társaság nevében a társaság vezető tisztségviselője cégszerűen, elektronikusan is aláírhasson, az adott személy elektronikus aláírásának cégbírósági bejelentésére van szükség.

A vonatkozó törvény alapján a cégjegyzési jogosultsággal kapcsolatban a vezető tisztségviselők, vagy meghatalmazottak közjegyzői által kiállított aláírási címpéldánya, illetve az ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által szerkesztett és ellenjegyzett aláírás-mintája benyújtására alapítva van lehetőség az adott társaság nevében való hagyományos (papír alapú) cégjegyzésre.

Az elektronikus aláírás rögzítésével kapcsolatban a jelenlegi jogszabályok alapján elektronikus aláírási címpéldány elkészíttetésére van szükség, melyet csak közjegyző készíthet. Ennek alapján a cég kérelmére a cégjegyzék tartalmazhatja a cégjegyzésre jogosult elektronikus címpéldányáról készített tanúsítványát is, amely igazolja, hogy az adott tanúsítvány cégszerű elektronikus aláírás. Fontos kiemelni, hogy az elektronikus aláírás kizárólag a cégjegyzékbe való bejegyzést követően minősül cégszerűnek.

Az egységes európai uniós szabályozás keretében egy konkrét nyilvántartás tartalmazza azokat a bizalmi  szolgáltatókat, amelyeket a tagállamok kölcsönösen elismernek a határokon átnyúló hitelesítés céljából, így az ezen szolgáltató által nyújtott elektronikus aláírási szolgáltatások akár az elektronikus cégjegyzésre is lehetőséget nyújtanak, a megfelelő cégbírósági eljárás alapján; tehát a magyarországi cégeljárás során akár más tagállami jog alá tartozó bizalmi szolgáltató által biztosított minősített elektronikus aláírás is használható. A bizalmi szolgáltatókról szóló lista a https://webgate.ec.europa.eu/tl-browser/#/ elérési címen hozzáférhető. Magyarországon három szolgáltató biztosít elektronikus aláírást, ezek a NISZ Zrt., a Netlock Kft., és a Microsec Zrt.

Az elektronikus cégjegyzéshez tehát három lépésre van szükség: 1. szerződéskötés a megfelelő szolgáltatóval; 2. közjegyző előtt hitelesített elektronikus aláírási címpéldány elkészítése; és 3. cégbírósági változásbejegyzési eljárás lefolytatása.

Az elektronikus aláírás, illetve cégjegyzés lehetősége nagyban megkönnyíti a járványhelyzet következtében kialakult helyhez kötött ügykezelést és a fennakadás nélküli ügymenetet.

*

A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.

Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.