A MAGYARORSZÁGRA VALÓ SZABAD BEUTAZÁS LEHETŐSÉGEI 2020. SZEPTEMBER 1. UTÁN
A vonatkozó, 408/2020. sz. Korm.rendelet (a továbbiakban: „Korm.rendelet”) alapján az üzleti élet szereplőinek alapvetően két lehetősége van a Magyarországra való beutazásra:
1. A Korm.rendelet 9. §-a szerinti kapcsolt vállalkozások közötti utazások:
Amennyiben a beutazás a Korm.rend. szerinti, kapcsolt vállalkozások közötti üzleti célú utazásnak minősül, nem kell a beutazás engedélyezése iránt előzetes kérelmet benyújtani, és karanténba sem kell vonulni a beutazást követően, illetve nem szükséges a karantén elkerülése érdekében negatív SARS-CoV-2 PCR teszt eredményeket bemutatni.
Üzleti célból korlátozás nélküli beutazásra akkor van lehetőség, ha a külföldről beutazó személy
(i) a belügyminiszter rendeletében meghatározott államok területéről lép Magyarország területére, és
(ii) olyan belföldi társaság vezető tisztségviselője vagy munkavállalója, aki a belügyminiszter rendeletében meghatározott államok egyikében bejegyzett társasággal kapcsolt vállalkozási viszonyban van; vagy olyan a belügyminiszter rendeletében meghatározott államban bejegyzett társaság vezető tisztségviselője vagy munkavállalója, amely egy Magyarországon bejegyzett társasággal kapcsolt vállalkozási viszonyban van.
(iii) az üzleti célú utazás tényét valószínűsíti.
Kapcsolt vállalkozások közötti üzleti célú beutazás esetén a beutazáskor a fenti (i) – (iii) pontok szerinti feltételek teljesülését alátámasztó okiratok eredeti példányait felszólításra be kell mutatni (vezető tisztségviselő nyilatkozata; külföldi társaság cégkivonata, belföldi társaság cégkivonata, és munkavállaló esetén a vonatkozó munkaszerződés).
A beutazási feltételekkel kapcsolatban az alábbiakat jegyezzük meg:
– A kapcsolt vállalkozás részletes fogalmát a 1996. évi LXXXI. törvény tartalmazza. Fontos alapelv, hogy az üzleti célú beutazásra hivatkozás esetén az egyik vállalkozásnak mindig magyarországinak kell lennie.
A legfontosabb kapcsolt vállalkozási formák az alábbiak:
a) ha az egyik gazdasági társaság a másikban – akár köztes társaság útján – többségi tulajdonnal, vagy többségi befolyással bír (pl. a külföldi társaság a magyarországi társaság többségi tulajdonosa);
b) ha egy harmadik személy mindkét szervezetben – akár köztes társaság útján – többségi tulajdonnal, vagy többségi befolyással bír (pl. külföldi társaság egy másik külföldi társaság többségi tulajdonosa, és egy magyarországi társaság kizárólagos tulajdonosa);
c) egy vállalkozó fenti esetek szerinti irányítása alatti társaság és a vállalkozó egy másik országbeli telephelye (pl. egy külföldi társaság magyarországi telephelye és a külföldi társaság tulajdonában álló másik külföldi társaság);
d) két olyan szervezet, amelyeknek egyező az ügyvezetése, és így az üzleti és pénzügyi politikára vonatkozó döntő befolyásgyakorlás valósul meg.
Megjegyezzük, hogy a befolyásgyakorlás nem csak a tulajdoni hányadok (többség) útján, de bizonyos kiemelt jogok gyakorlása révén is megvalósulhat.
– Jelenleg a belügyminiszter rendelete szerint a világ bármely államából lehetséges a beutazás, és a világ bármely államában bejegyzett vállalkozással fennálló kapcsolt vállalkozási viszonyra lehetőség van az üzleti célú beutazás feltételének teljesítése érdekében hivatkozni.
2. A méltányossági kérelem alapján engedélyezett üzleti célú beutazás
Amennyiben a 9. § szerinti üzleti célú beutazás esete nem alkalmazható, akkor előzetes kérelem benyújtásával szerezhető beutazási engedély. Az engedély megadása esetén is karanténba kell azonban a beutazónak vonulnia, vagy negatív SARS-CoV-2 PCR teszt eredmények alapján lehet kérvényezni a karantén kötelezettség feloldását.
A méltányosságból engedélyezett üzleti célú beutazás esete arra a külföldi állampolgára alkalmazható, akinek üzleti célú beutazására a kapcsolt vállalkozási viszony alapján nincs lehetőség.
Az általános belépési tilalom alól a Magyar Rendőrség kérelemre felmentést adhat, ha a kérelmező igazolja, hogy a belépés céljának méltányolható oka van. A rendőrség tájékoztatása szerint az üzleti út ilyen méltányolható ok lehet. A kérelmet az alábbi linken kell benyújtani, angol nyelven (https://ugyintezes.police.hu/en/meltanyossagi-kerelem) vagy magyarul (https://ugyintezes.police.hu/meltanyossagi-kerelem). A kérelmek elbírálásához általában 48-36 óra szükséges – de a megnövekedett ügyteher miatt az ügyintézési idő növekedhet.
A Magyar Rendőrség felmentése azonban a belépést követően általánosan kötelező 14 napos házi karantén kötelezettség alól nem mentesít. A mentesítést külön kell kérni, és az az alábbi esetekben adható meg: amennyiben
(i) a kérelmező bemutatja a beutazást megelőző 5 napon belül, legalább 48 óra különbséggel, két alkalommal elvégzett SARS-CoV-2 PCR teszt negatív eredményét, vagy
(ii) igazolja, hogy a beutazást megelőző hat hónapban átesett már a koronavírus okozta betegségen.
Ellenkező esetben a beutazó személynek házi karanténba kell vonulni, és Magyarországon végeztetheti el a tesztelést a karantén feloldásának kérelmezése érdekében.
Egyes „sárga országokból” való beutazás esetén már az első belföldi teszt eredménye után szabad mozgás illeti meg a beutazót, de a beutazó személy a második teszt elvégeztetésére is köteles a karantén feloldásának fenntartásához.
*
A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.
Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.