A 2020. ÉVI ADÓJOGI JOGSZABÁLY-VÁLTOZÁSOK ÖSSZEFOGLALÓJA
Tisztelt Hölgyem, tisztelt Uram,
Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a 2020-as évben milyen fontosabb változásokkal / újításokkal kell számolni (1) az általános forgalmi adó; (2) a társasági adó; (3) a személyi jövedelemadó; valamint (4) a kisvállalati adó vonatkozásában, illetve (5) néhány további, könyveléshez/adminisztrációhoz kapcsolódó terület tekintetében.
Lenti összefoglalónk – tekintettel az adószabályozás számtalan részletszabályára – csak a leglényegesebb módosítások főbb vonalait tartalmazza. A szabályok részletes elemzése túlmutat jelen hírlevelünk keretein, ám kérésére készséggel adunk felvilágosítást ezek tartalmáról.
- ÁLTALÁNOS FORGALMI ADÓ
2020. január 1-jétől – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben meghatározott feltételekkel – lehetőség van önellenőrzés keretében csökkenteni a behajthatatlan követelésekhez kapcsolódó áfa alapját. Ez a szabály a 2015. december 31. után teljesített ügyletek esetében is alkalmazható, így már a múltban keletkezett, és behajthatatlanná vált követelésekre is érvényesíthető az áfacsökkentési lehetőség.
Szintén fontos segítség lehet a vállalkozásoknak, hogy amennyiben egy társaságra tévesen hárítottak át áfát és a partner azt nem hajlandó visszatéríteni, a szükséges lépések megtétele után lehetőség nyílik egy külön eljárásban az adó visszatérítésére.
A magyar adóalanyok a vevői készlet céljából az Európai Unió más tagállamába történő szállítások tekintetében az alábbi feltételek együttes fennállása esetén 2020. elejétől mentesülnek a regisztrációs és bevallási kötelezettség alól:
- a termékek átmozgatásakor már rendelkezésre áll a megállapodás arról, hogy ki a termékek beszerzője;
- a vevő adószámmal rendelkezik a feladás, vagy a termék fuvarozásának célja szerinti tagállamban, a terméket feladó társaság rendelkezik a vevő közösségi adószámával, és a termék továbbítását bejelenti az összesítő nyilatkozatban az adóhatóság részére;
- a termékek értékesítése 12 hónapon belül megtörténik;
- a terméket feladó nem rendelkezik gazdasági célú letelepedéssel ott, ahol a vevői készlet található; és
- mindkét fél tételes és folyamatos mennyiségi nyilvántartást vezet.
- TÁRSASÁGI ADÓ
Bár nem a 2020-as évben bekövetkező, de jelentős változás, hogy a 2019. július 24. napjától a kisvállalkozások esetén már 300 millió forintra, a középvállalkozások esetén pedig 400 millió forintra csökkentett, fejlesztési adókedvezményre jogosító beruházási értékhatár tovább csökken: 2021-ben már 200 millió forintos, illetve 300 millió forintos beruházások esetén is igénybe vehető lesz az adókedvezmény, 2022. január 1. napjától pedig új, tovább csökkentett 50 millió forintos és 100 millió forintos beruházási értékhatárok kerülnek bevezetésre. Érdemes lehet tehát erre figyelemmel ütemezni az elkövetkező évek fejlesztési beruházásait.
- SZEMÉLYI JÖVEDELEMADÓ
A jogalkotó a 2020-as adóévtől kezdődően a legalább négy gyermeket szült vagy örökbefogadott, és azokat saját háztartásában nevelő vagy felnevelt édesanyák számra élethosszig tartó személyijövedelemadó-mentességet biztosít a munkával szerzett jövedelmeik tekintetében.
- KISVÁLLALATI ADÓ ÉS EVA
A jogalkotó 2020. január 1-től megszünteti az egyszerűsített vállalkozói adót (evát), mint lehetőséget. Egyúttal 2020. január 1-től a kisvállalati adó, illetve az adóelőleg mértéke 13 százalékról 12 százalékra csökken.
- EKÁER ÉS EGYÉB RENDELKEZÉSEK
2020 januárjától, a gyakorlatban tapasztalt problémák kezelése érdekében, az Elektronikus Közútiáruforgalom-ellenőrző Rendszerben („EKÁER”) lehetőség nyílik egyes adatok (így a lezárt vagy időtúllépés miatt inaktívvá váló EKÁER számok) utólagos módosítására a lezárást követő 3 munkanapon belül, pótlék megfizetés fejében, ami jelentős könnyítést jelent az érintett vállalkozások számára.
Már most jelezzük, hogy 2020. július 1. napjától egységes „társadalombiztosítási járulék” kerül bevezetésre, melynek mértéke 18,5 százalék. Ez a korábbi pénzbeli és természetbeni egészségbiztosítási járulék, a nyugdíjjárulék és a munkaerőpiaci járulék összevonásával jön létre.
Az egészségügyi szolgáltatási járulék összege viszont növekedik: 2020. január 1-jétől havi 7.500 Ft (napi 250 Ft) helyett havi 7.710 Ft (napi 257 Ft) a fizetendő járulék összege.
A járulékfizetés kapcsán fontos még kiemelni, hogy – szintén 2020. július 1. napjától – amennyiben az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésében három hónapnyi összeget meghaladó tartozás keletkezik, úgy a társadalombiztosítási azonosító jel (TAJ-szám) érvénytelenné válik és a tartozás kiegyenlítéséig egészségügyi szolgáltatás ingyenesen nem vehető igénybe.
2020-ban továbbra is, várhatóan egészen 2022. december 31-ig, hatályban maradnak a reklámadó felfüggesztésére vonatkozó rendelkezések. A 2019. július 1-ei kezdettel érvényesülő szabályok szerint a reklámadó mértéke – átmentileg – 0%-ra csökkent, mind a közzétevő, mind a megrendelő esetében. Ezt a rendelkezést a Kormány kifejezetten az Európai Bizottság határozata elleni, folyamatban lévő jogorvoslati eljárásra tekintettel kezdeményezte, így várható, hogy a jogorvoslati eljárás lezárultával a vonatkozó szabályozás ismét módosításra kerülhet majd.
*
A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.
Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.