A 2023. ÉVI ADÓJOGI JOGSZABÁLY-VÁLTOZÁSOK ÖSSZEFOGLALÓJA
- Munkavállalókkal kapcsolatos szabályok
2023 január 1. napjától 232.000 Ft a minimuma a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók alapbérének. Ebből következik, hogy az új évben 69.600 Ft a járulékfizetési alsó határa; ezen összeg után kell megfizetni a társadalombiztosítási járulékot.
Szintén 2023. január 1-jétől hatályos az a szabály, hogy ha valakit a munkaszerződésben meghatározottakhoz képest más munkáltatónál foglalkoztatnak, illetve más munkáltatóhoz vezényelnek, abban az esetben is az eredeti munkáltató marad a foglalkoztatója, ha a felek megállapodása szerint az érintett munkavállaló munkabérét és egyéb juttatásait az ideiglenes foglalkoztató fizeti.
- Az ÁFA szabályok módosítása
- A jövőben (ÁFA fizetési szempontból) „új ingatlannak” minősül az az ingatlan is, melynek átalakítás folytán megváltozott a funkciója. Ebből kifolyólag ÁFA-köteles az átalakított ingatlan értékesítése is, feltéve, hogy az átalakításra vonatkozó hatósági bizonyítvány kiállítása óta nem telt el 2 év. Az új ingatlan értékesítésére vonatkozó kedvezményes, azaz 5%-os adókulcs 2024. december 31-éig (bizonyos feltételek mellett 2028. december 31-éig) alkalmazható, ezt követően az általános 15%-os adókulcs lesz irányadó.
- Az építési és szerelési munka körében a fordított adózás nem csak építési engedély vagy egyszerű bejelentés esetén lesz alkalmazható, hanem alkalmazható lesz abban az esetben is, ha az átalakítás egyéb hatósági engedélyhez vagy bizonyítványhoz kötött.
- A nyugtaadatokra vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség a jövőben kiterjed a hatóság által engedélyezett, pénztárgéptől eltérő technikai megoldással kiállított esetekre is.
- A fordított adózás szabályai továbbra is alkalmazandóak maradnak 2026. december 31-éig egyes gabonatermékek esetében, acélipari termékek értékesítése esetében, valamint az üvegházhatású gáz kibocsátására jogosító forgalmi értékű jog (kibocsátási egység) átengedése esetében is.
- Ingatlan-átruházás kapcsolt vállalkozások között
A módosítások folytán a kapcsolt vállalkozások egymás közötti ingatlan átruházása kizárólag abban az esetben minősül illetékmentesnek, amennyiben a vagyonszerző előző adóévi nettó árbevételének legalább 50%-a saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadásából, üzemeltetéséből, vagy saját tulajdonú ingatlan adásvételéből származott.
A fenti változások a 2023-2024-es adóévekben fokozatosan kerülnek bevezetésre.
- A társaságiadó-információkat tartalmazó jelentés
A számviteli törvény módosítása (az Európai Parlament és Tanács 2021/2101 irányelve alapján) a gazdálkodói szféra egy részét egy új jelentési forma, az úgynevezett „társaságiadó-információkat tartalmazó jelentés” készítésére kötelezi, az alábbiak szerint:
- A legfelső szintű anyavállalkozások, illetve önálló vállalkozások a legutóbb lezárt pénzügyi év tekintetében társaságiadó-információkat tartalmazó jelentést kötelesek közzé tenni, ha a konszolidált bevétel az összevont (konszolidált) pénzügyi kimutatásaik szerint a mérlegfordulónapjukon az utolsó két egymást követő pénzügyi év mindegyikére vonatkozóan meghaladta összesen a 750.000.000 eurót.
- Ha az érintett vállalat(csoport) konszolidált összbevétele a pénzügyi kimutatásai szerint a mérlegfordulónapján 750.000.000 euró alá csökken két egymást követő év tekintetében, úgy a közzétételi kötelezettség megszűnik.
Legfelső szintű anyavállalkozásnak azt a vállalkozást kell tekinteni, amely elkészíti a legnagyobb vállalkozáscsoport összevont (konszolidált) pénzügyi kimutatásait. Önálló vállalkozásról akkor beszélhetünk, ha egy vállalkozásnak sem nem leányvállalata, sem anyavállalata nincsen.
*
A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.
Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.