BELSŐ BEJELENTÉSI RENDSZER BEVEZETÉSE
A törvény minden jogalany felé lehetővé teszi a belső visszaélés bejelentési rendszer kiépítését. Azok a foglalkoztatók, ahol a foglalkoztatottak száma eléri az 50 főt 2023. december 17. napjáig kötelesek létrehozni a bejelentési rendszert. Azok a foglalkoztatók, ahol a foglalkoztatottak száma eléri a 250 főt, már 2023. július 24-éig kötelesek gondoskodni a belső visszaélés bejelentési rendszer működéséről. Azon foglalkoztatók, amelyek a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló törvény hatálya alá tartoznak, foglalkoztatotti létszámtól függetlenül bejelentési rendszert kell alkalmazzanak ettől az időponttól kezdve.
A belső bejelentési rendszer, az adott jogalanytól teljesen független jogi és szervezeti fórum, ahol a bejelentésre jogosultak megtehetik a cég működésével, illetve foglalkoztatásukkal kapcsolatos panaszaikat, úgy, hogy az megfeleljen a GDPR szabályoknak és védje a bejelentő kilétére vonatkozó információkat.
Ez a foglalkoztatónál egy erre a célra kijelölt, e feladatkörében nem utasítható személy vagy szervezeti egység működtetheti, illetve erre a feladatra bejelentővédelmi ügyvéd vagy más külső szervezet is megbízható.
A fenti előírás összhangban van a vonatkozó uniós jogi tendenciákkal, és nemzetközi trendekkel; több multinacionális vállalatnál jelenleg is működik ilyen bejelentési rendszer, amit azonban most a kötelező jogszabályi előírásoknak megfelelően kell majd tovább működtetni. A kormányhivatalok ellenőrzik a bejelentési rendszer létrehozására és működtetésére vonatozó előírások teljesítését.
A belső rendszerbe érkezett bejelentés alapján 30 nap áll a kijelölt szerv rendelkezésére annak kivizsgálására, ami indokolt esetben meghosszabbítható. Amennyiben a bejelentés alapos, az illetékes szerv gondoskodik a jogsértő állapot és az ezt kiváltó okok megszüntetéséről, illetve az esetleges sérelem helyreállításáról.
A panaszkezelési rendszer másik ágát egy, az állam által kijelölendő hatóság jelenti Magyarországon, ami fogadja és kivizsgálja majd a hozzá érkező bejelentéseket. Egy kivételes lehetőség pedig az adott jogsértés bejelentő általi nyilvánosságra hozatala, melyre csak abban az esetben kerülhet sor, ha a bejelentésben foglaltak alapján határidőben nem történt érdemi intézkedés a fenti két bejelentési lehetőség alapján.
*
A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.
Természetesen bármely kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.