A TÁVMUNKA MAGYARORSZÁGI SZABÁLYOZÁSÁVAL KAPCSOLATOS ELŐÍRÁSOK

  1. A MUNKÁLTATÓ JOGAI ÉS KÖTELEZETTSÉGEI

Az otthonról történő munkavégzés – jogi terminológiával a „távmunka” – a hatályos szabályozás értelmében akkor folytatható jogszerűen, ha annak lehetőségét a munkaszerződés tartalmazza, vagy a munkaszerződés megfelelően módosításra kerül. A távmunka szabályozásakor többek között az alábbi körülményekre kell kitérnie a feleknek:

  • Meg kell állapodniuk abban, hogy a munkavállaló a munkaidejének egy részében a munkát a munkáltató telephelyétől eltérő helyen végzi, számítógépének használatával.
  • A felek konkrétan rögzíthetik a munkavégzés a munkáltató telephelyétől eltérő helyét, de ez nem kötelező.
  • A feleknek meg kell határozniuk a távmunka arányát.
  • A feleknek meg kell határozniuk a munkáltató utasítási jogkörének a terjedelmét: az csupán az elvégzendő feladatokra, de akár a munkaidő beosztására is kiterjedhet.
  • Rögzíteni kell, hogy a munkáltató miként ellenőrzi a munkavállaló teljesítményét: 1) nem kívánja azt nyomon követni; 2) IT eszközök felhasználásával ellenőrzi; vagy 3) személyesen ellenőrzi a munkavállaló távmunkában való munkavégzése helyén (például az otthonában).
  • Meg kell állapodni abban, hogy a munkaidő beosztása kötetlen vagy sem.
  1. A MUNKAKÖRNYEZET FELTÉTELEI

Fontos, hogy a munkaállomás megfelelően körül határolt, tiszta, és a zavaró körülményektől mentes legyen. A munkafeladat ellátásához elegendő felület kell rendelkezésre álljon. Fontos a megfelelő monitor-szem távolság, ami ideálisan a képernyő képátlójától függően kb. 50-75 cm. A monitor felső széle a szem magasságában vagy kicsivel alatta kell elhelyezkedjen. Szükséges az is, hogy elegendő hely álljon rendelkezésre a munkavégzésre (legalább 2-4 m2), mely biztosítja a szabad mozgást is.

  1. BIZTONSÁGI ELŐÍRÁSOK

A távmunkával kapcsolatban nagy jelentősége van a vészhelyzeti eljárásrendnek. Vészhelyzet esetén a munkaállomást könnyen és gyorsan el kell tudni hagyni, valamint az elsősegély doboznak könnyen elérhető helyen kell lennie.

Az elektronikai biztonsággal kapcsolatban fontos, hogy minden csatlakozó-kábel jó állapotban legyen és úgy kerüljön elhelyezésre, hogy az azokban történő megcsúszás és megbotlás veszélye nem álljon fenn. A huzalok és kábelek nem lehetnek sérültek vagy megrongáltak. Minden elektronikus kimenet földelt kell legyen és nem lehet túlterhelt.

A tűzvédelemmel kapcsolatban fontos, hogy minden tároló felület olyan módon kerüljön kialakításra, hogy az a tűz és öngyulladás veszélyét minimalizálja; a laptop és PC szellőző nyílása ne legyen blokkolva. A nyomtató, laptop, PC, illetve más elektronikai berendezés idegen behatásoktól, így különösen a kisállatok, gyermekek „támadásaitól” védett kell, hogy legyen.

*

A fenti összefoglaló a figyelemfelkeltést szolgálja és nem tekinthető jogi tanácsadásnak.

Természetesen a távmunkavégzéssel kapcsolatos munkaszerződés módosítások, illetve a kapcsolódó szabályzat elkészítésével kapcsolatban, és bármilyen kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésre.